ZASIEDZENIE

ZASIEDZENIE – co to takiego?

Zasiedzenie mówiąc ogólnie to nic innego jak jeden ze sposobów nabycia własności, zarówno rzeczy ruchomych jak i nieruchomości.

A praktyce potrzeba zwrócenia się do sądu ze stosownym wnioskiem dotyczy szczególnie nieruchomości.

Czym jest zasiedzenie?

Zdarza się tak, że ktoś traktuje jakąś rzecz (np. samochód, a częściej działkę) jak swoją, chociaż formalnie należy ona do kogoś innego.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne.

Ktoś komuś oddał kawałek pola mówiąc, że jest mu ono niepotrzebne, albo doszło do sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego. Mogło się też zdarzyć tak, że ktoś kupił sobie działkę, a przy okazji w wyniku pomyłki zaczął korzystać z jakiejś przyległej nieruchomości będąc nieświadomym, że wykracza poza część terenu, który formalnie nabył. Być może kilka osób nabyło jakąś nieruchomość wraz z różnymi sprzętami w wyniku spadkobrania, jednak wszystkim zajmowała się tylko jedna osoba, a pozostali spadkobiercy nigdy nie interesowali się spadkiem, bo np. mieszkają daleko.

Po wielu latach przychodzi moment, gdy zachodzi konieczność sformalizowania takiego stanu rzeczy. Np. odezwał się spadkobierca pierwotnego właściciela albo zaszła potrzeba sprzedaży działki, a jako właściciel w KW widnieje zupełnie ktoś inny.

Właśnie takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam instytucja zasiedzenia.

W tym krótkim wpisie skupię się na zasiedzeniu nieruchomości.

Zgodnie z art. 172 §1 Kodeksu Cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Aby nabyć własność przez zasiedzenie, trzeba być posiadaczem samoistnym.

Kim jest posiadacz samoistny? To ktoś kto nie będąc właścicielem zachowuje się jak właściciel, chce nim być i jest postrzegany za właściciela. Traktuje daną rzecz jak swoją. Po prostu.

Jak widzimy istotną rolę odgrywa czas. Do nabycia własności przez zasiedzenie musi upłynąć 20, a nawet 30 lat nieprzerwanego posiadania.

Dobra i zła wiara z kolei, to inaczej stan świadomości posiadacza. Posiadacz jest w dobrej wierze, gdy       z usprawiedliwionych przyczyn nie wie, że nie przysługuje mu prawo własności. W złej wierze jest natomiast ten, kto powinien sobie zdawać sprawę, że własność przysługuje komuś innemu.

Każdy przypadek jest inny. Aby dowiedzieć się czy w danym przypadku zachodzą przesłanki do nabycia własności przez zasiedzenie, jak wykazać fakt samoistnego posiadania, od kiedy można zacząć liczyć okres potrzeby do zasiedzenia, kogo należy brać pod uwagę pisząc wniosek i ile to kosztuje, zapraszam do kontaktu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.